Święta Bożego Narodzenia – co zrobić by były zdrowe?

Święta Bożego Narodzenia większości kojarzą się z pięknie ubraną choinką, śniegiem, rodzinną atmosferą, ale także zapachem piernika, smakiem pierogów z kapustą i grzybami i wieloma innymi smakołykami, które nie goszczą na co dzień na naszym stole. Taka okazja to zwykle duża pokusa do objadania się… Co zrobić żeby tegoroczne święta były zdrowe i nie skończyły się nadprogramowymi kilogramami?  Mam dla Was kilka wskazówek!

Większość przygotowywanych na Święta potraw zawiera zdrowe składniki, m.in. ryby, kiszoną kapustę (zawiera witaminę C oraz probiotyki), mak (jest produktem kalorycznym, zawiera jednak dużą zawartość wapnia oraz witamin A, D, E i K) czy orzechy (źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin i błonnika). Niestety często sposób w jaki je przygotowujemy pozostawia wiele do życzenia.

cookie-1786768_960_720

Sposoby na smaczne i zdrowe potrawy wigilijne:

RYBY – należy zrezygnować ze smażenia i panierowania (panierka chłonie dużo tłuszczu przez co panierowane produkty są tłuste). Zamiast tego starajmy się podawać ryby pieczone, poprzez dodatek świeżych lub suszonych ziół staną się one aromatyczne, lekkie i naprawdę smaczne! Ryby można także ugotować lub dusić z dodatkiem warzyw.

PIEROGI – robiąc ciasto na pierogi należy używać mąki pełnoziarnistej, zamiast zwykłej pszennej, dzięki czemu nasze pierogi będą mniej kaloryczne. Co więcej mąka pełnoziarnista zawiera większą ilość błonnika, jest także bogata w witaminy z grupy B oraz substancje mineralne. Przygotowując pierogi należy także zwrócić uwagę na sposób ich obróbki – podobnie jak w przypadku ryb – nie smażymy pierogów, tylko gotujemy lub pieczemy! Aby było jeszcze „lżej” lepiej jest zrezygnować z zasmażek, polewania pierogów olejem, itp.

SAŁATKI – mimo, iż mówi się, że sałatki są lekkie, zdrowe i mało kaloryczne, te z dodatkiem majonezu, niestety nie należą do dietetycznych. Przygotowując sałatki majonez lepiej jest zamienić na jogurt naturalny, a jeżeli nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z majonezu – lepiej jest przygotować sos na bazie majonezu i jogurtu. Dla porównania 1 łyżka majonezu (25 g) to 166 kcal, a jogurtu to zaledwie 15 kcal. Duża różnica, prawda?

CIASTA – nie nakładajmy dużych ilości ciasta na talerz, nie musimy spróbować wszystkiego! Przygotowując ciasto w domu starajmy się zmniejszyć ilość cukru. Warto także pamiętać, że dobrą opcją na ciasto jest sernik – najlepiej z chudego lub półtłustego twarogu i jogurtu zamiast śmietany. Przygotowując makowiec lub inne ciasta starajmy się ograniczać ilość dodanego miodu i bakalii.

NAPOJE – najlepiej jest wyeliminować wszystkie słodkie napoje, oranżady, nektary, itp. Zawierają one bardzo dużą ilość cukrów prostych. Zamiast tego należy wybierać wodę, herbaty owocowe lub ziołowe (szczególnie te usprawniające trawienie – np. mięta), kompot z suszu (bez dodatku cukru, jeśli już koniecznie musisz posłodzić, zamiast cukru wybierz stewię) lub świeże soki owocowe. Należy także pamiętać, że alkohol to także duża ilość kalorii, co więcej alkohol pobudza apetyt, przez co zjemy więcej…

christmas-table-1909797_960_720

Co jeszcze możemy zrobić?

  • Unikaj całodniowego siedzenia za stołem. Ruch jest nam potrzebny, a spacery w rodzinnej atmosferze wpłyną na poprawę naszego samopoczucia, dotlenią nasz organizm i ułatwią trawienie. Co więcej ciągłe siedzenie przy suto zastawionym stole sprawia, że podjadamy i jemy więcej niż sobie zaplanowaliśmy. Po zjedzeniu posiłku lepiej jest posprzątać ze stołu i/lub usiąść po prostu z kubkiem herbaty w salonie, z dala od jedzenia.
  • Wszystko zaplanuj! Mamy tendencję do popadania w wir świątecznych przygotowań, dużych zakupów, przygotowywania za dużej ilości potraw. Przed świętami zastanów się ile będzie osób, ustal świąteczne menu i przygotuj listę zakupów. Dzięki temu zapobiegniesz przygotowaniu za dużej ilości jedzenia i późniejszego jedzenia przez kilka dni „bo się zepsuje„.
  • Zachowaj umiar! Informacja o tym, że jesteśmy syci dociera do naszego mózgu dopiero po około 20 minutach. Z tego powodu zanim sięgniesz po dodatkową porcję zaczekaj chwilę i sprawdź czy jesteś rzeczywiście głodny, czy to tylko ochota na jedzenie pod wpływem widoku jedzenia.
  • Jemy oczami, z tego powodu przygotuj mniejsze talerze. Ta sama porcja posiłku nałożona na mniejszy talerz sprawi, że będzie się nam wydawać, że jedzenia jest dużo więcej, natomiast ta sama porcja podana na dużym talerzu sprawi, że będziemy mieli wrażenie, że jedzenia jest mało i możemy sobie pozwolić na dokładkę.

A jakie Wy macie sposoby na to, by Święta były zdrowie i nie skończyły się dodatkowymi kilogramami? 🙂

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.