Czas trwania pierwszej wizyty to ok. 1,5 godziny. W trakcie wizyty zostanie przeprowadzona analiza składu ciała, dzięki czemu poznamy skład ciała – m.in. zawartość masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, tłuszczu wisceralnego czy podstawowe zapotrzebowanie energetyczne. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża oraz rozrusznik serca.
W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników badania ważne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty:
- do badania najlepiej zgłosić się na czczo (w godzinach porannych) lub co najmniej 3-4 godziny po spożyciu posiłku,
- co najmniej 12 godziny przed wizytą nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych,
- na dobę przed badaniem nie spożywać kofeiny (kawa, herbata, napoje energetyczne) oraz alkoholu,
- do badania lepiej jest przystąpić z pustym pęcherzem,
- badanie wykonywane jest na bose stopy, warto jest zastanowić się nad ubiorem w tym dniu i zrezygnować z długich rajstop, przed wizytą nie należy także smarować stóp kremem,
- w przypadku kobiet – wykonanie pomiaru nie jest wskazane w trakcie miesiączki.
Na wizytę warto wziąć ze sobą wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, kreatynina, poziom cukru i insuliny (ważne! glukoza i insulina muszą być oznaczone przy jednym badaniu), cholesterolu i trójglicerydów (tzw. lipidogram), w przypadku zaburzeń hormonalnych – poziom hormonów). W przypadku osób z cukrzycą proszę wziąć ze sobą glukometr oraz dzienniczek pomiarów cukru we krwi.
Przed wizytą proszę o sporządzenie dzienniczka żywieniowego. Najlepiej, by dzienniczek opisywał kolejne typowe dni: 2 dni powszednie oraz 1 dzień wolny od pracy (np. sobotę). Dzięki temu możliwe będzie określenie wartości odżywczej i energetycznej diety, a także poznam Państwa preferencje żywieniowe, tryb życia, ewentualnie występujące błędy żywieniowe (należy po prostu spisywać wszystko co jest jedzone w ciągu dnia, włącznie z płynami, np. I śniadanie, godz. 8.00, 2 jajka smażone na łyżce masła, 1 bułka kajzerka, herbata z łyżeczką cukru).
Wszystkie jadłospisy układane są indywidualnie, w oparciu o Państwa preferencje żywieniowe, tryb życia oraz ewentualnie występujące schorzenia. Przygotowana przeze mnie dieta nie jest gotową dietą z „szuflady”.
Jadłospis ma postać książki kucharskiej – opisane są konkretne potrawy – co się na nie składa (ilość w gramach i miarach domowych) oraz jak je przygotować i doprawić. Staram się opierać dietę o potrawy dostępne w każdym większym sklepie, sezonowo. Jadłospisy stosowane są cyklicznie, dopóki występują efekty a zaproponowane posiłki się nie znudzą (czyli po skończonym okresie wraca się do dnia pierwszego i powtarza). Posiłki w jadłospisach nie powtarzają się. Do diety dołączam także wymiennik produktów, aby dieta była jak najbardziej elastyczna i dostosowana do potrzeb i możliwości.
Przekazanie jadłospisu następuje zwykle w ciągu 7 dni (max 14 dni), drogą mailową lub osobiście, zgodnie z ustaleniami.
Szablon dzienniczka żywieniowego do pobrania tutaj – Klik!
W razie pytań proszę dzwonić